Quantcast
Channel: Allergia-terápia » penészgomba
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Mire lehetünk allergiásak?

$
0
0

Mit nevezünk allergénnek?

Azokat az anyagokat, melyek allergiás reakciókat váltanak ki szervezetünkből, allergéneknek nevezzük. Ezek általában állati vagy növényi eredetűek, de nem ritka a kémiai szerekkel szembeni érzékenység sem.

Lehetetlenség megjósolni előre, hogy mire lesz valaki allergiás, de a gyakori kontaktus egy lehetséges allergénnel növeli az esélyeket.

Egy barátom például rajongott a csokoládéért, míg egyszer csak kakaó allergiát nem állapítottak meg nála. Ez aztán a sorscsapás! De végre sikerült lefogynia.

Melyek a legjellemzőbb allergén anyagok?

Mire lehetünk allergiásak?Pollenek

A virágpor, más néven pollen a növények hím szaporító anyaga. Az allergiás panaszaink virágzás idején jelentkeznek mindaddig, amíg a pollenek keringnek a levegőben. Általánosságban e növények pollenjei okozhatnak problémát:
• virágok
• fák (mogyoró, nyír)
• pázsitfűfélék
• gyomnövények (parlagfű, fekete üröm)

Házi poratka

Az egész évben tartó náthánkat leggyakrabban poratka okozza. Nem is maga az élőlény provokálja ki a panaszokat, hanem elporló testanyagai és különösen a széklete. Ez belélegezve, bőrünkre kerülve váltja ki a legkülönbözőbb tüneteket.

Penészgomba

A penészgombák levegőbe kerülő spórái elsősorban asztmás rohamokat idézhetnek elő. Mielőbb szüntessük meg otthonunkban a penésztelepeket.

Allergiás lehet az állatok szőréreÁllat szőrök

Pont mi, akik annyira szeretjük háziállatunkat leszünk allergiásak a kutya, vagy macskaszőrre! Ez tényleg nagy igazságtalanság, de nem kell rögtön elajándékozni kedvencünket. A legjobb amit tehetünk, hogy nem engedjük be a lakásba Őkelmét.

Élelmiszerek

Az élelmiszer allergia nem csak görcsöket, hányást, hasmenést okozhat. Az élelmiszer elfogyasztásával bekerül az allergén a véráramunkba, és eljut testünk bármely pontjára. Így gyakran kísérheti különféle bőrtünet (csalánkiütések, ekcéma) ezt a betegséget. A leggyakrabban allergiát kiváltó élelmiszerek: a tehéntej, liszt (glutén), tojás, hal, rák, kagyló, dió, mogyoró, citrusfélék, eper, málna, paradicsom, kakaó, kávé.

Élelmiszer adalékanyagok

Ön mit tapasztal, ha bemegy egy áruházba vásárolni?
Csupa egészséges, friss, természetes élelmiszert talál a polcokon?
Ugye hogy nem! Szinte véletlennek számít, ha valamibe nem csempésznek bele egy kis mesterséges állományjavítót, tartósítószert vagy ízfokozót.

Ma már nyugodtan mondható, hogy ezek az adalékanyagok még az ételeknél is gyakrabban okoznak allergiát. Mivel annyi féle létezik belőlük, nagyon nehezen deríthetjük ki, hogy pontosan melyikre is vagyunk allergiásak.
Éppen ezért próbáljuk meg tudatosan elkerülni a „mű” élelmiszereket.
Sajnos nem lesz könnyű dolgunk.

Méhek és darazsak méreganyaga

Szerencsére nem túl gyakori, ám annál is veszélyesebb ez az allergia.
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a csípést követően gyengeség, ájulás, eszméletvesztés, köhögés, fulladás, kiütések, duzzanat jelentkezne!

Gyógyszerek

Mit ír fel rögtön az orvos, ha elvisszük hozzá gyermekünket mert köhög és fújja az orrát? Hát persze, hogy antibiotikumot!
Ezek után nem meglepő, hogy a leggyakrabban allergiát okozó gyógyszer a penicillin és újabb szintetikus származékai. Legyünk óvatosak az érzéstelenítőkkel ill. fájdalomcsillapítókkal is, ezek is gyakran okoznak gondot.

Fémek

Az ékszerekben, karórákban használt fémek (pl. nikkel) is okozhatnak allergiás bőrtüneteket.

Allergiás reakció a krémektőlKémiai anyagok

Most ne csak a különböző háztartási vegyszerekre (mosószerek, tisztítószerek stb.) gondoljunk.
Manapság szinte megszámlálhatatlan azoknak a kémiai anyagoknak a száma, melyeket a kozmetikumainkba kevernek bele. Nem is kezelem külön témakörként, hiszen ezek ugyanolyan károsak lehetnek, mint az általános vegyszerek. A különbség annyi, hogy míg egy fertőtlenítőszer azonnal kimarja a kezünket, addig egy krémnek akár több év is kellhet, hogy problémát okozzon. De mi mindennel is mérgez bennünket a kozmetikai ipar? A teljesség igénye nélkül:

  • kémiai színezékek
  • fényszűrők
  • tartósítószerek
  • kőolaj származékok
  • szintetikus illatanyagok

Ezeket még olvasni sem esik jól, nemhogy a bőrünkre kenni!
Ugye nem kérdéses, hogy miért okoznak olyan sokunknál ekcémát az ártalmatlannak tűnő arckrémek, tusfürdők.

És ha nem tudom, hogy mire vagyok allergiás?

Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy milyen anyagok okoznak számunkra allergiát, végeztessünk el bőrtesztet a legközelebbi allergolólógiai szakrendelésen. Élelmiszer allergia gyanú esetén vért is vehetnek tőlünk.

Mi az a bőrteszt?

A teszt segítségével lemérhető a beteg érzékenysége a gyakori allergizáló anyagokra. A lényege, hogy a bőrt közvetlen érintkezésbe hozzák egy parányi mennyiségű allergénnel, és figyelik a reakciót. Rácseppentek a bőrünkre egy kevés allergént, majd egy aprócska tűvel megkarcolják azt. Különösebb fájdalommal nem jár a procedúra, és kb. húsz perc múlva lesz meg az eredménye.

A leghatékonyabban úgy tudunk szembeszállni allergiánkal, ha tudatosan próbáljuk elkerülni a problémás anyagokat. Ez pollen allergia esetén sajnos nem járható út, de pollenszűrő háló alkalmazásával csökkenthetjük a virágporokkal való érintkezést legalább otthon.

A beltéri allergének elkerülésére ma már létezik hatékon módszer. Erről bővebben itt olvashat…

A poratka allergia hatékony ellenszere az allergénmentesítés.

Most 1000 Ft kedvezménnyel próbálhatja ki az allergénmentesítést!
Részletek itt…

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2